Informacje ogólne

Według badania „Bezpieczne dziecko na drodze” * 81% dzieci musi przechodzić przez przejścia dla pieszych bez świateł. 68 % z nich przemieszcza się jeszcze przed świtem lub po zmroku. Ponad 60 % dzieci musi zejść na jezdnię z uwagi na brak chodnika lub utrudnienia dla pieszych, a 65 % przechodzi przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych, co stanowi duże zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Dlatego program „Drogowe ABC” propaguje wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym i bezpiecznym poruszaniem się w ruchu drogowym tj. przechodzenie przez jezdnię, jazda na rowerze, czy hulajnodze.

Uczestnicy programu poprzez połączenie nauki i zabawy zdobędą informacje na temat bezpieczeństwa na drodze, numerów alarmowych oraz poznają podstawy udzielania pierwszej pomocy. Edukacja przedszkolna to najlepszy moment, by zacząć budować wśród dzieci prawidłowe postawy i promować odpowiednie wzorce zachowań.

W ramach zajęć dzieci otrzymują specjalny zeszyt z zadaniami edukacyjnymi (kolorowankami, labiryntami i innymi zadaniami), dedykowanymi każdemu z bloków tematycznych. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli mają ciekawą formę, a treści prezentowane na zajęciach łatwo zapadają w pamięć dzieciom. Materiały edukacyjne dostosowane są do możliwości poznawczych dzieci. Dlatego przygotowaliśmy odrębne scenariusze zajęć dla 3-4 latków oraz 5-6 latków.

*Badanie „Bezpieczne dziecko na drodze” zostało przeprowadzone przez dom badawczy SW Research na zlecenie Circle K Polska. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w dniach 14-20 grudnia 2018 r. na reprezentatywnej grupie rodziców dzieci w wieku 1-12 lat (N=1003).

Pliki do pobrania

Scenariusze dla 3-4 latków

Scenariusze dla 5-6 latków

Zeszyt edukacyjny