Informacje ogólne

Polski Czerwony Krzyż wraz z partnerami: CPLG, Viacom Nickelodeon Consumer Products i kanałem dziecięcym Nick Jr., stworzył program edukacyjny „Bezpieczny Patrol”, którego głównym celem jest edukacja przedszkolaków w kwestii szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Z naszych doświadczeń wynika, że edukacja przedszkolna jest najlepszym momentem na zbudowanie właściwych wzorców zachowań. Ponadto, jeśli możemy połączyć siły z lubianymi przez dzieci bohaterami kreskówek, skuteczność naszych działań będzie znacznie większa. Dlatego cieszymy się, że możemy realizować jeden z projektów z „Psim Patrolem”, który pokazuje dzieciom, jak zachować bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

„Psi Patrol” jest jednym z najchętniej oglądanych seriali animowanych przez polskich przedszkolaków. Opowiada o chłopcu o imieniu Ryder, który stoi na czele grupy szczeniaków-ratowników. Fabuła serialu pozwoliła na przygotowanie dla dzieci materiałów, w których pieski pokazują, jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

Organizatorzy akcji wraz z metodykami opracowali po sześć scenariuszy tematycznych adresowanych do dzieci w wieku 3-4 lata i 5-6 lat. Zajęcia koncentrują się wokół takich zagadnień jak: znajomość numerów alarmowych, bezpieczeństwo zimą, na drodze, podczas uprawiania sportów i w czasie wakacji, a także ekologia i recykling. Nauczyciele otrzymają propozycje zabaw z bohaterami serialu „Psi Patrol”, które uczą bezpiecznych zachowań. Dodatkowo dzieci otrzymają upominki i specjalnie wykreowane na potrzeby programu książeczki, by mogły utrwalić nowo nabytą wiedzę.

Program „Bezpieczny Patrol” był realizowany od marca do czerwca 2019. W pierwszej edycji program dotarliśmy do 70 000 przedszkolaków w placówkach w całej Polsce. Akcja była wspierana przez dedykowaną stronę nick.com.pl na której znajdowały się informacje o programie, materiały do pobrania dla dzieci i nauczycieli oraz odcinki bajki, poruszające tematykę poszczególnych zajęć.

W oczekiwaniu na 2 edycję, bohaterowie programu nagrali dla najmłodszych piosenkę o tym, jak dbać o higienę i swoje bezpieczeństwo w czasie pandemii koronawirusa.

Partnerzy programu

Pliki do pobrania

Scenariusze dla 3-4 latków

Scenariusze dla 5-6 latków