Dlaczego to robimy?

Około 80% dzieci w Polsce ma próchnicę!

Stan uzębienia polskich dzieci jest alarmujący, co potwierdzają wyniki, które uzyskaliśmy w ramach przeglądów stomatologicznym „Dziel się Uśmiechem”. 76 % dzieci w Polsce w wieku 6 – 12 lat ma próchnicę, średnio mając zainfekowane 3 zęby.”

(Dr. Hab. Anna Jurczak – Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej).

W ramach programu pomagamy dzieciom w Polsce od 2013 roku.

Program „Dziel się Uśmiechem” (dawniej „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) organizowany jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej od 2013 roku.

Przez 5 edycji programu udało nam się przebadać prawie 47 tysięcy dzieci w ramach bezpłatnych przeglądów dentystycznych w szkołach, a niemal 440 tysięcy uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych.

Na realizację programu przez 5 lat zostało przeznaczone prawie 4 miliony złotych.

Cel programu.

Program „Dziel się Uśmiechem” ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Budowanie postaw i zmiana zachowań to proces trudny i długotrwały, ale po pewnym czasie możemy spodziewać się efektów.

Wierzymy, że przez uświadomienie i edukację dzieci docieramy również do ich rodziców i zwracamy ich uwagę na to, że kontrola stanu uzębienia jest niezwykle istotna. W Polsce funkcjonuje publiczna opieka stomatologiczna dostępna dla dzieci, która może podjąć się ich leczenia. My chcemy zachęcić rodziców, aby zwracali uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologów.

Jesteśmy przekonani, że edukacja o prawidłowej higienie jamy ustnej w ramach programu „Dziel się Uśmiechem” pozwoli zmniejszyć odsetek dzieci z problemem próchnicy zębów, a w przyszłości sprawi, że więcej dorosłych nie będzie cierpiało na tę chorobę.

6. edycja programu Dziel się Uśmiechem

W tym roku szkolnym wolontariusze PCK wspólnie z nauczycielami przeprowadzą zajęcia edukacyjne wśród 100 tysięcy uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

Podczas lekcji poruszane są tematy profilaktyki i higieny jamy ustnej, zbilansowanej, zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia. Uczniowie wychodzą z zajęć z dawką praktycznej wiedzy, a także bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, przygotowanymi specjalnie z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym.

Każdy uczestnik akcji otrzyma zestawy do pielęgnacji zębów składające się ze szczotki i pasty do zębów oraz bezcukrowej gumy do żucia. Do uczniów trafią materiały edukacyjne Klubu Wiewiórki PCK „Dziel się Uśmiechem”: książeczka „Ja i moje zęby” dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz zeszyt „Ja i mój uśmiech” dla dzieci w wieku 0-13 lat.

Materiały zostały przygotowane tak, aby w ciekawy i interaktywny sposób pokazać uczniom najważniejsze zasady oraz zalety dbania o zęby. Przy ćwiczeniach, grach i quizach dzieci zdobędą wiedzę o prawidłowej higienie jamy ustnej, a do tego będą się świetnie bawiły.

Nowa formuła programu

W 2018 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe rozwiązania systemowe – mobilne gabinety stomatologiczne DENTOBUSY.

Dlatego podczas 6. edycji programu „Dziel się Uśmiechem” skupiamy się na budowaniu świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne. Zwiększyliśmy także zasięg akcji. W tym roku jesteśmy obecni we wszystkich województwach i docieramy do aż 100 tysięcy dzieci.

Wykaz szkół z woj. podkarpackiego biorących udział w programie
Kontakt z organizatorem