Dziel się uśmiechem

Program „Dziel się Uśmiechem” (dawniej „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) organizowany jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej od 2013 roku.

Przez 5 edycji programu udało nam się przebadać prawie 47 tysięcy dzieci w ramach bezpłatnych przeglądów dentystycznych w szkołach, a niemal 440 tysięcy uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych. Na realizację programu przez 5 lat zostało przeznaczone prawie 4 miliony złotych.

Program „Dziel się Uśmiechem” ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Budowanie postaw i zmiana zachowań to proces trudny i długotrwały, ale po pewnym czasie możemy spodziewać się efektów.

Wierzymy, że przez uświadomienie i edukację dzieci docieramy również do ich rodziców i zwracamy ich uwagę na to, że kontrola stanu uzębienia jest niezwykle istotna. W Polsce funkcjonuje publiczna opieka stomatologiczna dostępna dla dzieci, która może podjąć się ich leczenia. My chcemy zachęcić rodziców, aby zwracali uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologów.

W tym roku szkolnym wolontariusze PCK wspólnie z nauczycielami przeprowadzą zajęcia edukacyjne wśród 100 tysięcy uczniów szkół podstawowych w całej Polsce. Podczas lekcji poruszane są tematy profilaktyki i higieny jamy ustnej, zbilansowanej, zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia. Uczniowie wychodzą z zajęć z dawką praktycznej wiedzy, a także bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, przygotowanymi specjalnie z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Każdy uczestnik akcji otrzyma zestawy do pielęgnacji zębów składające się ze szczotki i pasty do zębów oraz bezcukrowej gumy do żucia. Do uczniów trafią materiały edukacyjne Klubu Wiewiórki PCK „Dziel się Uśmiechem”: książeczka „Ja i moje zęby” dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz zeszyt „Ja i mój uśmiech” dla dzieci w wieku 0-13 lat.

Szczegółowy opis programu.

Wykaz szkół biorących udział w programie.

2018-11-08T12:19:53+00:00